logo
Wyniki wyszukiwania zamknij

Dziki bez czarny

DZIKI BEZ CZARNY – jest to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Stosowany już w epoce kamiennej, ceniony w starożytności, plemiona słowiańskie uważały go za święte drzewo. W dzisiejszych czasach jest to pospolita roślina występująca w całej Europie i środkowo-zachodniej Azji.
bez czarnyJest typową rośliną ruderalną – uwielbia rumowiska i zapomniane zakamarki.
Wartości odżywcze i lecznicze mają zarówno kwiaty czarnego bzu jak i owoce, pączki, liście, a nawet kora i nasiona.
Kwiaty dzikiego bzu zawierają liczne związki mineralne – wapń, sód, potas, żelazo, olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy. Owoce zawierają głównie witaminy – A, B, B1, B2 i C oraz witaminę J, pektyny, garbniki, sole mineralne, olejki eteryczne, żywice i woski oraz wiele kwasów organicznych – jabłkowego, octowego, winowego. Są również bogate w enzymy i związki o charakterze hormonów płciowych.
Czarny bez posiada właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Ma właściwości czyszczące krew i obniżające ciśnienie. Działa przeczyszczająco, moczopędnie i przeciwreumatycznie. Suszonych kwiatów używa się przy przeziębieniach, początkach zapalenia płuc, katarze, zaflegmieniu.
Czarnego bzu w kuchni używa się od niepamiętnych czasów. Sporządza się z niego soki, konfitury, marmolady, musy, kisiele, syropy i wina.
Ciekawym daniem są placuszki z kwiatów czarnego bzu smażonych w cieście naleśnikowym – taka potrawa jest nie tylko smaczna, ale leczy katary i „wypędza” zimno z organizmu.
Syrop ze świeżych kwiatów jest świetnym dodatkiem do napojów i niezwykle bogatym źródłem rutyny.
 
Opublikuj na:
  
Artykuły »
Odżywianie małego dziecka - jakie zboża warto jeść? Cz 3 Dominika Adamczyk W diecie małego dziecka bardzo ważne są produkty zbożowe, zw...
Odżywianie małego dziecka Cz 2 - piramida zdrowego żywienia dziecka. Dominika Adamczyk Z czego powinien składać się pełnowartościowy posiłek dzieck...

Polecamy bardzo ciekawe artykuly z Bloga o zdrowej zywnosci - Nazdrowie.biopunkt.pl. Autorzy dokladnie opisali ponizsze produkty:


Zachecamy równiez do odwiedzenia stron: