logo
Wyniki wyszukiwania zamknij

Mięta

Mięta - zioło znane już w starożytności, pisał o niej już Homer. Miętę pieprzową zaś wyhodowano dopiero w siedemnastym wieku, w Anglii. Stamtąd bardzo szybko rozprzestrzeniła się do innych krajów europejskich.
mietaPodstawową substancją czynną jest olejek eteryczny (Oleum Menthae piperitae), zawierający głównie mentol (powyżej 50%), ponadto około 20% mentonu i do 5% estrów mentolu; z innych substancji występują w liściach gorycze i garbniki.
Mięta ma niezwykłe walory smakowe. W Anglii sos miętowy jest równie popularny jak pudding śliwkowy czy rozbef. Sos miętowy jada się tam na zimno i na gorąco.
Drobno posiekane listki mięty dodawane są do twarogów, jogurtów, zielonej sałaty i szpinaku. Mięta nadaje się doskonale do przyrządzania napojów zarówno bez jak i z dodatkiem alkoholu.
Mięta jest szczególnie niezbędna latem – orzeźwia i łagodnie pobudza.
Napary i inne przetwory z liści mięty podaje się w zaburzeniach trawiennych, zwłaszcza przy bólu brzucha, wzdęciach, braku łaknienia, stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, złym trawieniu tłuszczów, a nawet w kolce jelitowej i stanach skurczowych przewodu pokarmowego.
Przetwory z mięty są często stosowane w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych, a także w lekkiej niewydolności wątroby i zmniejszonym wytwarzaniu żółci. Pomocniczo stosowane są w kamicy żółciowej i żółtaczce oraz w okresie rekonwalestencji po przebytym zapaleniu wątroby.
Mimo dokładnej znajomości składu chemicznego mięty i niewątpliwych osiągnięć chemii, nie udało się dotychczas podrobić jego składu. Ziele wciąż pozostaje niezastąpione!
 
  sklep z akcesoriami do jogi
Opublikuj na:
  
Artykuły »
Odżywianie małego dziecka - jakie zboża warto jeść? Cz 3 Dominika Adamczyk W diecie małego dziecka bardzo ważne są produkty zbożowe, zw...
Odżywianie małego dziecka Cz 2 - piramida zdrowego żywienia dziecka. Dominika Adamczyk Z czego powinien składać się pełnowartościowy posiłek dzieck...

Polecamy bardzo ciekawe artykuly z Bloga o zdrowej zywnosci - Nazdrowie.biopunkt.pl. Autorzy dokladnie opisali ponizsze produkty:


Zachecamy równiez do odwiedzenia stron: