logo
Wyniki wyszukiwania zamknij
niedziela, 13 grudnia 2009

Soja i pistacje pomocne w walce z rakiem

opracowanie: Zbigniew Modrzewski
źródło: Rzeczpospolita

Najnowsze wyniki badań uczonych amerykańskich donoszą o  pozytywnym wpływie na nasze zdrowie takich składników diety jak soja czy pistacje. Warto zaznaczyć, że chodzi o produkty niemodyfikowane genetycznie. Pierwszy z nich ma zwiększać ochronę kobiet chorych na raka piersi przed nawrotem choroby, natomiast pistacje są przydatne m.in. w walce z nowotworem płuc.

Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center w Nashville po badaniach na 5 tysiącach chińskich kobiet w wieku 20-75 lat zauważyli, że te panie, które spożywały więcej produktów sojowych, miały rzadsze o jedną trzecią nawroty choroby (o tyle też mniej było przypadków śmierci) niż w grupie zjadającej małe ilości tego składnika. Zdaniem naukowców, pozytywny wpływ soi bierze się stąd, że jest ona bogata w izoflawony. Są to organiczne związki chemiczne obniżające ryzyko nowotworu. Autorzy badań zwracają uwagę, że w przypadku stosowania w kuracji onkologicznej tamoksyfenu należy zachować ostrożność w spożywaniu soi, ponieważ posiada ona związki przypominające estrogeny i zachodzi możliwość interakcji.
Natomiast naukowcy z University of Texas doszli do wniosku, że pistacje mogą chronić przed niektórymi nowotworami. – Orzeszki pistacjowe są bogatym źródłem gamma-tokoferolu. Jest to odmiana witaminy E, która daje pewien poziom ochrony przed niektórymi odmianami nowotworów, między innymi rakiem płuca – mówi dr Ladia M. Hernandez, autorka badań. W trakcie badań połowa z 36 pacjentów spożywała codziennie 68 gramów pistacji. Orzeszki pistacjowe korzystnie oddziaływają też na serce, dzięki temu, że miedzy innymi regulują poziom cholesterolu.

Źródło: Rzeczpospolita
 
Opublikuj na:
Soja bio 400g - bio planet Cena brutto:
5.25 PLN
Ziemia okrzemkowa 1 kg - Perma-Guard Cena brutto:
55.00 PLN
  

Polecamy bardzo ciekawe artykuly z Bloga o zdrowej zywnosci - Nazdrowie.biopunkt.pl. Autorzy dokladnie opisali ponizsze produkty:


Zachecamy równiez do odwiedzenia stron:

Kasza jaglana z jabłkami i imbirem Pomysł na pożywne smaczne śniadanie dla dzieci i osób o delikatnych żołądkach. Ś...
Polenta z powidłami Delikatna kaszka kukurydziana świetnie smakuje na słodko, na przykład z powidłam...