logo
Wyniki wyszukiwania zamknij
poniedziałek, 7 czerwca 2010

ODMIANY DIET WEGETARIAŃSKICH

Diety wegetariańskie znacznie się między sobą różnią, jednak wszystkie mają wspólną cechę - rezygnację z mięsa. Inaczej jest w przypadku diet pseudowegetariańskich, które dopuszczają spożywanie wybranych rodzajów mięsa. Niektóre nazwy są skomplikowane, dlatego najłatwiej powiedzieć: jestem wegetarianinem/ wegetarianką, zamiast za każdym razem tłumaczyć te wszystkie terminologiczne zawiłości. Jednak warto je znać...

DIETY WEGETARIAŃSKIE:

LAKTOOWOWEGETARIANIZM – najbardziej powszechna forma wegetarianizmu, polega na niejedzeniu mięsa, ale dopuszcza spożywanie jajek, mleka i produktów mlecznych.
LAKTOWEGETARIANIZM – dieta popularna w Indiach i licznych ruchach religijnych (m.in. Hare Kryszna) od laktoowowegetarianizmu różni się tym, że nie dopuszcza spożywania jajek.
OWOWEGETARIANIZM – owowegetarianie nie spożywają mięsa i nabiału, ale spożywają jajka.
WEGANIZM – polega na niespożywaniu żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym mięsa, jajek, produktów mlecznych, miodu, żelatyny, podpuszczki itp. Weganie starają się w żaden sposób nie wspierać przemysłu, który krzywdzi zwierzęta, rezygnują więc również z takich produktów odzwierzęcych jak futra, skóra, wełna czy jedwab.
WITARIANIZM – to rodzaj diety wegańskiej, z tą różnicą, że witarianie spożywają tylko surowe warzywa i owoce, nie gotują i nie smażą, rezygnują również z herbaty i kawy.
FRUTARIANIZM – to bardzo radykalna dieta, polegająca na niespożywaniu żadnej żywej części rośliny, w obawie że rośliny również mogą czuć ból, niektórzy jedzą tylko te owoce, które same spadną z drzewa.
makaron pomidory

DIETY PSEUDOWEGETARIAŃSKIE:

SEMIWEGETARIANIZM – semiwegetarianie (półwegetarianie) to osoby, które decydują się na niejedzenie ssaków, dopuszczają spożycie m.in. drobiu, ryb i owoców morza.
POLLOWEGETARIANIZM – dieta ta dopuszcza jedzenie drobiu, rezygnując z mięsa ssaków i ryb.
ICHTIWEGETARIANIZM (pescowegetarianizm) – bardzo powszechna dieta, która z produktów mięsnych dopuszcza tylko ryby.
FLEKSITARIANIZM – dieta polegająca na unikaniu mięsa w swojej diecie, dopuszczanie jego spożycia sporadycznie, ale we wszystkich postaciach.
INSEKTOWEGETARIANIZM – dieta dopuszczająca spożycie pewnych gatunków owadów, jako żródła wielu wartości odżywczych.
BRETRIANIZM (INEDIA) – to dieta negacji jedzenia, utrzymuje, że jedzenie jest szkodliwe dla organizmu, gdyż dostarcza toksyn.
FREEGANIZM – Freeganie w trosce o dobro planety nie godzą się na płacenie za swoją żywność, przejmują więc jedzenie, które inni wyrzucili do śmieci, niejednokrotnie produkty przeterminowane. Freeganie zwykle są ekologami, wegetarianami.
 
*Podział diet wegetariańskich i pseudowegetariańskich według książki „Wegetarianizm bez tajemnic” Mikołaja Kołyszko. Jeżeli jesteście głodni szerszych informacji na temat taksonomii diet wegetariańskich, ich plusów i minusów, odsyłamy do ww. książki, którą w postaci elektronicznej można zakupić poprzez stronę: http://www.best-class.pl/638729/.
 
data ostatniej modyfikacji tekstu:
10 czerwca 2010
Opublikuj na:
Soja bio 400g - bio planet Cena brutto:
5.25 PLN
Ziemia okrzemkowa 1 kg - Perma-Guard Cena brutto:
55.00 PLN
  
Kasza jaglana z jabłkami i imbirem Pomysł na pożywne smaczne śniadanie dla dzieci i osób o delikatnych żołądkach. Ś...
Polenta z powidłami Delikatna kaszka kukurydziana świetnie smakuje na słodko, na przykład z powidłam...

Polecamy bardzo ciekawe artykuly z Bloga o zdrowej zywnosci - Nazdrowie.biopunkt.pl. Autorzy dokladnie opisali ponizsze produkty:


Zachecamy równiez do odwiedzenia stron: